W Polsce istnieje obowiązek meldunkowy, który obejmuje zarówno obywateli Polski, jak i cudzoziemców.
Zgodnie z art. 28 ust. 4 u.e.l., zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała. Sam fakt zameldowania innej osoby na pobyt stały lub czasowy, co do zasady, nie powoduje żadnych skutków prawnych dla właściciela nieruchomości.
* cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego UE, EFTA, strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej oraz członek rodziny ww. cudzoziemca, który nie jest obywatelem ww. państw, obowiązany jest zameldować się w miejscu pobytu czasowego najpóźniej w 30. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca, ale tylko w przypadku jeśli czas jego pobytu czasowego przekracza 3 miesiące
* pozostali cudzoziemcy obowiązani są zameldować się w miejscu pobytu czasowego najpóźniej w 4. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca chyba, że ich pobyt na terytorium RP nie przekracza 30 dni
Aby cudzoziemiec mógł zameldować się w Polsce w wynajętym mieszkaniu, musi posiadać podpisaną z właścicielem mieszkania umowę o wynajem mieszkania. Ważne jest, aby umowa zwierała nr KW nieruchomości potwierdzającej dane właściciela mieszkania. W niektórych urzędach miasta/gminy, oprócz podpisanej umowy wymagana jest również pisemna zgoda właściciela mieszkania na zameldowanie cudzoziemca w jego mieszkaniu lub obecność właściciela w urzędzie miasta/gminy podczas meldowania się cudzoziemca.
Z podpisaną umową o wynajem mieszkania oraz z ważnym paszportem i wizą lub kartą pobytu należy udać się do urzędu miasta/gminy właściwym ze względu na lokalizację mieszkania. W urzędzie miasta/gminy należy wypełnić formularz w języku polskim o „zgłoszenie pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.
Po zameldowaniu się na okres powyżej 30 dni urząd miasta/gminu automatycznie przyzna cudzoziemcowi numer PESEL.
Zamelduj się na pobyt czasowy (dla cudzoziemców)
Styczeń 2020
Treści prezentowane na naszym blogu nie stanowią doradztwa. Nie ponosimy też odpowiedzialności za niekorzystne rozstrzygnięcia prawne czy podatkowe w indywidualnych sprawach. W celu uzyskania wiążącej informacji w kwestiach prawno-podatkowych należy skonsultować się z uprawnionymi przedstawicielami prawnymi, doradcami podatkowymi oraz odpowiednimi instytucjami rozstrzygającymi w przedmiotowych sprawach.