Jakie  dokumenty dla Umowy o najem okazjonalny?

Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Umowa najmu okazjonalnego może być zawarta wyłącznie na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.

Umowa najmu okazjonalnego gwarantuje właścicielom nieruchomości skuteczniejszą ochronę ich własności niż w przypadku zwykłej umowy najmu. Najem okazjonalny zabezpiecza bowiem prawa wynajmującego, przede wszystkim prawo do eksmisji uciążliwego lokatora.

Umowa najmu okazjonalnego oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności, jednak co najmniej jeden załącznik do tej umowy wymaga formy aktu notarialnego.

JAKIE DOKUMENTY ZAŁĄCZA SIĘ DO UMOWY NAJMU OKAZJONALNEGO?

1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym przez wynajmującego;

2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;

3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, do którego najemca zobowiązuje się wyprowadzić, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

KTÓRY ZAŁĄCZNIK WYMAGA FORMY AKTU NOTARIALNEGO?
Oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji wymaga formy aktu notarialnego i wizyty u notariusza.

CZY UMOWĘ NAJMU NALEŻY ZGŁOSIĆ DO URZĘDU SKARBOWEGO?

Właściciel ma obowiązek zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Jest to niezmiernie ważne, gdyż w przypadku niedopilnowania tej formalności przepisy o najmie okazjonalnym nie będą miały zastosowania.

Wzór zgłoszenia poniżej:

CO GDY PO WYGAŚNIĘCIU UMOWY NAJMU OKAZJONALNEGO NAJEMCA NIE OPRÓŻNIŁ LOKALU?

W oparciu o art. 19d ust. 1 u.o.p.l. umowa najmu okazjonalnego lokalu wygasa po upływie czasu, na jaki była zawarta, lub ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia tej umowy. Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego lokalu, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela (art. 19d ust. 2 u.o.p.l.). Na podstawie art. 19d ust. 3 u.o.p.l., powyższe żądanie opróżnienia lokalu winno zawierać w szczególności: 

1) oznaczenie właściciela oraz najemcy, którego żądanie dotyczy; 

2) wskazanie umowy najmu okazjonalnego lokalu i przyczynę ustania stosunku z niej wynikającego; 

3) termin, nie krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal. 

W przypadku bezskutecznego upływu powyższego terminu, właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, o którym mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 u.o.p.l.

Przy zawieraniu kolejnej umowy konieczne będzie nowe oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i nowe zgłoszenie do US.

Styczeń 2020


Treści prezentowane na naszym blogu nie stanowią doradztwa. Nie ponosimy też odpowiedzialności za niekorzystne rozstrzygnięcia prawne czy podatkowe w indywidualnych sprawach. W celu uzyskania wiążącej informacji w kwestiach prawno-podatkowych należy skonsultować się z uprawnionymi przedstawicielami prawnymi, doradcami podatkowymi oraz odpowiednimi instytucjami rozstrzygającymi w przedmiotowych sprawach.